VRH "D"

OTEC:

JCh. XAVI BRYVILSÁR  ( Dasty Stamo-But + Rebeca Rena Bryvilsár )

chovný 0/0

VN,  V,  5x CAJC,  4x Res. CAC, CAC, VTM, VT, Kr.V

ZZO, BH, ZOP, FPr 1, FPr 2, ZPU1

 

MATKA:

MERIDA VIGILO   (Grand.Ch., Ch., JCh. Orin Brivilsár + Bereta Vigilo )

chovná 0/0

VN, VD

 

 

12.5. 2014 VRH " D "

14.00 hodin mrtvé, nevyvinuté štěně

MODRÝ 15.15 hodin první pejsek váha 400g

ČERVENÝ 15.20 hodin druhý pejsek váha 350g

ZELENÝ 16.45 hodin třetí pejsek váha 400g

ŽLUTÝ 17.05 hodin čtvrtý pejsek váha 410g

ORANŽOVÝ 18.00 hodin pátý pejsek váha 355g

FIALOVÝ 18.25 hodin šestý pejsek váha 330g  

POROD, VÝVOJ, ODCHOD.

Meridka má letos díky teplé zimě skoro měsíc s háráním zpoždění. Konečně začíná hárat 25.2. 2014. Po dlouhé úvaze jsem se rozhodla zopakovat spojení Xavi Bryvilsár + Merida Vigilo. Předchozí vrh "C" po tomto spojení vyšel velmi pěkně jak exterierově, tak hlavně zdravotně. Děcka z céčka získali několik pěkných ocenění z výstav a i klouby máme nulové u pejsků a jedničkové u feneček.

 Xavi opět Meridku nakryl s přehledem, taky se mu asi líbí, hi hi hi. Při překrytí se to Meri určitě líbilo, protože si u svázání pěkně chrochtala. Protože po třech týdnech přestává Meri baštit, vím, že jsme v březí. Dne 10.4. potvrzeno na sonu, " hurá miminka budou". Dne 3.5. manžel se synem odjíží do Španělska reprezentovat ČR ve fotbale, měla bych být na vše sama, jenže Meri čeká s porodem na pána. Měřím teplotu tři dny před porodem a teplota je zatím 37.8 C. Dne 11.5. jde teplota konečně dolů 36.6 C. Celou noc už Meri prodejchává a prokňoukává. Dne 12.5., 65 den po nakrytí se ráno zklidňuje na radu doktorky dáváme injekci pro lepší otvírání. Ve 14.00 hodin začíná tlačit ale rodí se mrtvé, nevyvinuté štěně. Jedeme na sono, ostatní jsou v pořádku. Mám obavy po zpáteční cestě, Meri se v autě kroutí v křečích,( nedostatek místa ) a proto manžel valí, jako kdyby nás ukradl. Tak tak to stíháme. V 15.15 hodin se rodí první kluk vážící 400g má modrou mašli. Hned za pět minut 15.20 hodin jde další opět kluk 350g, dostává červenou mašli. Po menší pomlce 16.45 hodin, Meri vytlačila dalšího kluka 400g, dostává zelenou mašli. Brzo po něm 17. 05 hodin jde další kluk vážící hodně 410g, má žlutou mašli. Čekáme toužebně pro kamarády na holčičku, ale nevěřím svým očím, v 18.00 hodin se rodí další mimčo a opět se mu mezi nožičkama objevuje camprlik, váží 355g a dostává oranžovou mašli. Za půl hodiny 18.25 hodin Meri ještě tlačí, při ošetření z plodových obalů vykřikuji "ježiši on ho tam má taky", takže zase kluk, vážící 330g, dáváme fialovou mašli. Za dvě hodiny pícháme oxytocin, ale už se nic neděje. Následuje nezbytná kontrola na sonu a vše je v pořádku. Vracíme se k miminkům, kteří se mají doost k světu, neustále papají. Takže se Meri podařilo nemožné, máme šest kluků. Přibejváme každý den po necelém týdnu máme už navíc porodní váhu, přibližně 700g. Hned druhý den štěkají a začínají se stavět na přední nožičky. Jsou krásně neohrabaní a legrační. 10 dní na světě a už stojíme na všech čtyřech ale prdelka je dost těžká. Den 13, fialový kouká na obě oči, červený s oranžovým na jedno oko (legrační). Dne 26.5. začínají prokoukávat všichni. Dnes přijela na kontrolu paní doktorka a užasla, jak jsou už prckové velcí. Odčervovací pastu zvládli mimina s přehledem. Meridka dostala velkou pochvalu. Je to úžasná mamka a z čeho mám největší radost, že je holka ve výborné kondici.

Kluci jsou docela oproti jiným vrhům hodní. Samozřejmě se perou, kousají nás do noh a když z nás někdo vejde do koupelny hned se všichni chtějí chovat. Ještě docela hodně spinkají a řvou jen ráno - vstáváme o půl šesté. Ve třech týdnech oddělávám porodní bednu, modrej a zelenej z ní neustále vylézají. Modrého jsem dokonce ráno našla v obýváku, zvyšujeme zátaras.

Štěnda mají čtyři týdny a přes den je dávám do kotce, moc se jim tam líbí. Běhají ve výběhu jako králíci. Zároveň si užívají spinkání v boudičce, často si tam lehají a odpočívají. Na noc je nosíme do koupelny, aby byli pod kontrolou. K jídlu už přidáváme vařené, mleté maso a tvaroh s pribiňákem, jejku to jim to chutná. Prcci jsou pěkné chlupaté kuličky. V pátém týdnu začínáme námáčet granule. Od 4 týdne jezdí fotograf, někdy nám to dá velkou práci, aby se podařili vyfotit v pěkné pozici. Vždy se na něj vrhnou, asi se jim líbí foťák, nebo co, hi hi hi. Dnes 25.6. jsme potřetí a naposled odčervovali, jsou šikulky, neprskají odčervovací pastu. Kontrola skusů, hurá všichni nůžkové, varlátka už začínají sestupovat. 

Dnes 30.6. se čipovalo. Tak máme kluky označené. Za týden po čipování máme za sebou první očkování, kluci jsou stateční. Očkujeme co nejdéle to jde téměř osmý týden stáří, aby lépe to šeredné očkování zvládli. 

Dne 8.7. přijela na kontrolu vrhu náš poradce, paní Lenka Metelková. Velmi mě potěšila, při velké pochvale prostředí, ve kterém prcci vyrůstají. Hodnocení: typově i velikostně vyrovnaný vrh, střední pigment, přiměřená výživná kondice, štěňata jsou hravá, čilá, zvídavá, kontaktní. Při psaní dokladů jsme museli odejít z kotce, protože naše kontaktní mimina nás okusovali jako piraně. Tak a už se blíží odchody do služeb, vždy to je těžké, protože si za ty dva měsíce nějak na sebe zvykneme a pak je moc ticho.

Hned druhý den 9.7. odchází náš pořízek vrhu žlutý, Deniro Reddy. Manželé Červenkovi si ho odváží do obce Horní Sukolom. Vůbec neblinkal ale celou cestu byl akční a sledoval z auta okolí. Usnul pět minut před cílem. Reddy se zabydlel a v noci neplakal, je to šikulka. Další den 10.7. nastupuje do služby červený, Delone Alain. Cestu zvládl výborně, jen v noci trochu budil plakáním nové majitele Pintérovi. Delonek má krásnou velkou rodinu a tři holčičky si s ním hodně hrají, to prckovi určo vyhovuje. Dne 11.7. si přijela moje sestra Magda Doležalová pro fialádu (fialový) Drake Francis. Za klukem jezdím často na návštěvu, bydlí 2km od nás v obci Pomezí. Občas si jde k nám pohrát s maminou Meridkou. Další den 12.7. dopoledne frčí modrý, Darby Belej. Je to péro, podle fotek a popisků se majitelé, manželé Škodovi vůbec nenudí. Jedinný z vrhu blinkal, ale měl to moc daleko až do Šemnice u Karlových Varů. V tentýž den odpoledne si přijíždí rodina Budařova z Třešti u Jihlavy. Hodný pejsek oranžáda jménem Delko Denny zvládá vše perfektně. Libor má zkušenosti s choďákem a cestu i první noc klukovi formou hry pěkně zpříjemňuje. Poslali i fotky jak si Denny hoví doma v pelíšku. Zůstává nám poslední ale jen do druhého dne. Naši kamarádi čekající na fenečku přes rok se rozhodli, že si vezmou kluka. V neděli nás opouští poslední prcek ,zelený, Dexter Green. S Kubešovými jsem hodně v kontaktu, dokonce jsme společně absolvovali týdenní akci CHP a tak kluka vidím často. Je to skoro hodný, šikovný okusátor noh, hi hi hi.

Myslím, že mají kluci opět prima páníčky, a ti doplní naši velkou rodinu CHS Choďák svou příležitostnou přítomností na akcích CHP.

Vrh  " D"

Zleva: Darby Belej, Drake Francis, Dexter Green, Delone Alain, Delko Denny, Deniro Reddy.