ZÁŽITKY - ERLEBNISSE

PLODOVÁ VODA

Po uchovnění mé feny Meridky jsem si přečetla několik knížek o krytí, porodu a odchovu štěňat. Věděla jsem, že v některých případech nemusí být porod jednoduchý. Domluvila jsem se s veterinální doktorkou, která mi slíbila pomoc (jak psali v knížce) pokud si nebudu vědět rady. Doktorka mě požádala, abych jí informovala hned, jak odteče plodová voda, aby se mohla připravit na případný budoucí výjezd k nám. Meridce jsme připravili, tak týden před plánovaným porodem do koupelny porodní box a do něj povlékli čisté prostěradlo. Meri si do boxu chodila hrabat a připravovat se na porod. Vše klapalo jak hodinky dle knížek. A pak se to stalo !!! Šla jsem do koupelny, kde jsem spatřila mokrý flek na prostěradle. "Tak už to asi přišlo", volala jsem paní doktorce, "odtekla plodová voda". Doktorka mi řekla, že ať jí hlídám, protože to do půl hoďky bude a ještě se ptala co dělá Meri. Odpověděla jsem, že Meri leží jak placka a k ničemu se nemá. A tak jsme s napětím čekali, hodinu, dvě hodiny, tři hodiny a nic se nedělo. Byli jsme už pěkně nervozní. Prostěradlo vyměněné čisté a já kontroluji fenku co dělá. Ejhle co vidím. Do koupelny si přifičel náš kocourek, vychcal se do porodního boxu a zmizel. Zajímavé bylo, že mokrý flek nešel vůbec cítit, proto nás to zmátlo. Když jsem vše líčila veterinářce, pěkně jsme se nasmáli. Porod prvního vrhu proběhl až za tři dny a Meri opravdu v noci odtekla plodová voda, ale protože já byla u toho, tak jsem se už nespletla. Paní doktorku jsme potřebovali, poslední štěndo se šprajclo, ale s pomocí vše dopadlo dobře. Nyní mě už náš kocourek nevyplaší hi hi hi.

  

DÁREK

Majitelům každého nového vrhu, posílám na vánoce ručně dělaný kalendář s pejsky CHS Choďák. Ivan mě vždy předběhne a obdaruje mě také kalendářem, abych viděla, jak pejsek roste. Letos jsem k vánocům mimo kalendáře dostala od majitele Cristiho, ještě jeden překrásný dárek. Popíšu vám aspoň výcuc z tohoto úžasného dopisu s fotkama Cristiho. 

AHOJ, JSEM CRISTIANO RONALDO a jsem pejsek. Můj jmenovec, fotbalista by se mi časem mohl podepsat na boudu. Narodil jsem se v CHS Choďák v Poličce. Můj táta je Xavi Bryvilsár a moje mamka Merida Vigilo. Při narození 16.5. 2012 jsem vážil 390g a jak maminka, tak i chovatelé to neměli od začátku se mnou jednoduché. Porod mi trval 3 hodiny. Jsem živý pejsek, dobrý hlídač a vůdce smečky. Když si přijeli majitelé moc se mi od ségry a od maminky nechtělo. Po cestě do Chrudimi mě pořád hladili, tak to docela šlo. Ani jsem neblil. Doma občas zlobím, ale jak říká Ivan "hezky". Ivan má se mnou hodně trpělivosti. Chodíme na procházky do lesa a do parku, kde je klid. Ivan si potřebuje odpočinout od lidí. Je nám spolu na vycházkách moc krásně. Musím chodit na vodítku, protože mám svoji hlavu a někdy se mi nechce poslechnout. Na zahradě mi Ivan hází často talířek. Občas ho i pustím, aby mi ho mohl zase hodit. Když se chce Ivan dívat na telku, dá mi bůvolí kost, ale já ji mám brzo rozebranou. Pak jdeme večer ještě čůrat a potom spát. Máme ale pravidlo, že každý večer skočím Ivanovi do postele a nechci ho tam pustit, no ale pak polevím. To jsem hodnej co? Už jsem byl párkrát bez vodítka, dokonce umím sednout k noze. Vrchol je, když vidím zajíce, to jsem k nezadržení. Zatím jsem se vždy vrátil, mám svou smečku rád. Musím vám říct jakej už jsem šikulka, přišel jsem totiž na to, jak v autě zmáčnout tlačítko u dveří, otevřít takto okno a vyskočit za pejskem, abych se seznámil. Jsem hodně komunikativní. Proto jsme šli i na cvičák, ale tam se mě báli, jak pejsci, tak i majitelé. Já se chtěl tolik seznamovat, že jsem tahal Ivana a ten byl z toho chudák celý propocený. Tak budeme už radši zase jen spolu na krásných dlouhých vycházkách. To mi hodně vyhovuje. S jídlem dělám Ivanovi starost, on mi vyvařuje a já nic moc nepapám. Jinak každou chvíli něco na zahradě zahrabu, je divné, že když to zahrabu doma, pán se zlobí. Vždyť to tak krásně potom voní. Pro toto schovávání nemá Ivan pochopení, někdy i zuří, to nechápu, vždyť to nalezené je lepší než před tím. V léťe jsem miloval dovádění na zahradě. Ivan mi koupil bazén, kde jsem blbl s vodou. Děti mi házejí létající předměty a to je bezva hra, lítám za nimi jak blázen. Jsem docela k neutahání.

Toto jsem chtěl té mé chovatelce napsat a slíbit, že se budu lepšit a až mě přejde puberta tak začnu poslouchat Ivana.

 Ahoj pejsek Cristián.

PRDELINKA

Letošní rok 2013 jsem se rozhodla, že dáme naší chovné feně Meridce pohov a nebudem ji nakrývat. Jenže to jsem netušila, že je holka taková mamina a zahraje mi trochu na nervy. V prosinci 2012 proběhlo hárání a v lednu Meri jako u předchozích vrhů přestala žrát a začalo se jí zvětšovat břicho. Jelikož hlídal manžel, protože já byla od rána do večera v práci, začala jsem mít obavy. Chování bylo také stejné jako u březí feny. Při procházce jsem nevěděla jestli mám ocásek a nebo mi jde těsně v patách Merida. Proběhlo naštěstí falešné březí a já se po ultrazvuku uklidnila. Další hárání, Meri ve svých nejlepších dnech spolu se mnou a Carou kráčíme z vycházky u cvičáku. V autě s otevřeným kufrem (kvůli vedru) seděl pes Border kolie. Naše Meri si to namířila k autu, hop hned vedle psa a už se mu tam prdelila takovým stylem, že by snad nikdo neodolal. Kroutila tou prdelkou jak lehčí děvče. Byla jsem hned v pohotovosti a se smíchem holku stáhla než se kluk vzpamatoval co se děje. Na jaře ji budu muset nakrýt, aby si to mateřství už zase mohla užít. Pravděpodobně je povahou po mamince Beretě Vigilo, ta odchovala sedmero štěňat a dožila se krásného věku 14let. Příští rok 2014 nás čeká opět výběr ženicha. Moc se i s Meri těšíme na mimina.

Nerven so spielen wird. Im Dezember 2012 wurde sie läufig und im Januar, genau wie bei den letzten Würfen, hörte sie auf zu fressen und ihr Bauch fing an zu wachsen. Mein Mann passte in dieser Zeit statt mir wegen meinem Job auf unsere Fähen auf, also war ich ein bisschen besorgt. Ihr Verhalten war auch entschprechend einer trächtigen Fähe. Beim Spazieren war sie wie mein eigener Schwänzchen, immer höchstens ein Schritt hinter mir. Zum Glück ging es nur um Pseudogravidität, aber ich konnte mich erst nach einer Ultraschalluntersuchung beruhigen. Bei der nächsten Läufigkeit von Meri komme ich so wieder mal auch mit Cara von einem Spaziergang am Hundeplatz nach Hause. In einem geöffneten Kofferraum (wegen dem heißen Wetter) sitzt ein Border Collie Rüde. Unsere Meri läuft gleich zu ihm los, springt in den Wagen und produziert sich vor ihm so dass keiner wiederstehen könnte. Ich war einsatzbereit und hohlte sie raus bevor der Junge merken konnte was uberhaupt passiert. Ich werde sie im Frühling wieder decken lassen, so dass sie ihre Mutterschaft wieder genießen kann. Sie hat diesen Charakter wahrschenlich von ihrer Mutter Bereta Vigilo geerbt, die erfolgreichlich sieben Würfe großgezogen hat und ein wunderschönes Alter von 14 Jahren erreicht hat. Im dem nächsten Jahr 2014 erwartet uns also wider die Wahl von einem Bräutigam. Wir freuen uns mit Meri auf die Welpen.

BAHŇÁK

Při víkendové akci Plumlovské hrátky se psem, jsme vyrazili na procházku hledat indicie pro jednu z her. Ze Šumperka přijelo za námi štěňátko vrhu "C" Cagney Aga, které s námi vše absolvovalo. Po cestě, kde byly kalužiny jsem si vzpoměla na stejnou trasu, kterou jsem šla s osmiměsíčním štěndem v roce 2006 All-Magali. Všichni pejsci se koupali v potoce, jen Allmička se na ně dívala, tak jsem se začala chlubit jak my jedinný půjdem suchý do auta. Jen jsem to dořekla, Allma vymetla celým tělem kalužinu včetně hlavy. Dovedete si představit ten ohlas majitelů ostatních pejsků. Stejně tak se stalo i nyní v roce 2012. Štěndo Aga (velmi podobné Allmičce) vše po cestě zkoumalo, proto jsme ji měli pořád na očích a přes to "než by řekl švec" prošla Aga celým tělem bláto v kalužině a pro jistotu si do něj lehla. Trasu jsme došli s něčím co se nepodobalo Chodskému psovi. Téměř u cíle byla možnost trochu Agu v potoce opláchnout, tak na rozdíl od Allmika šla do auta čistější. Stejné místo, stejný zážitek, pro mě zajímavé.

PUNKEVNÍ JESKYNĚ

Při týdenní akci v Jedovnici jsme se vydali na výlet do Punkevní jeskyně. Nezapomenutelný zážitek nám připravili naši choďáčci. Protože jsme měli sebou na procházce pejsky a málo lístků do jeskyní rozhodli jsme se já a manžel, že odrostlá mimina našich vrhů pohlídáme. Jen ale majitelé kousek poodešli, hafani spustili takový brekot, že jsme se stali středem pozornosti i vietnamských turistů, kteří si naše brečící miláčky včetně nás fotili. Celou hodinu jsme neušli pohledům a rozhovorům o naší rase Chodského psa. Prostě jsme se velmi líbili. Všichni se divili, proč jeden pes leží klidně a nebulí, s úsměvem jsme vysvětlovali, že ten jedinný je náš pes. Ta radost, že se páníčci nestratili byla ohromná, prostě naši závisláčci.

OŠÁLIT PANIČKU

Naše šestiletá fena All-Magali byla velmi chytrá, dá se říct i vyčůraná. Co jsme začali cvičit "Agility" naučila se i skákat přes plot a utíkat. Vracela jsem se z práce a Allmička když slyšela auto, kalupem běžela domů. Protože věděla, že se budu zlobit, přeskočila plot u souseda a nenápadně zadem oběhla dům. Připlížila se k brance a s nevinnýma očima mě spolu s Meri začala u branky vítat. Kdybych ji neviděla se vracet, uvěřila bych její taktice jak ošálit paničku.

PRVNÍ KRYTÍ

V roce 2010 jsme se rozhodli založit chovnou stanici pod názvem "CHOĎÁK". Když jsme obdrželi doklady, Meridka jako by to věděla, začala se hárat. Díky paní Kudrnáčové, která vše potřebné vyřídila kalupem, jsme mohli Meridu Vigilo nakrýt. Pro mě, chovatelku v začátcích, to nebylo nic lehkého. Tři dny jsme jezdili za nádherným pejskem, ale tomu se naše Meri asi nelíbila. V té době jsme byli všichni nezkušení, já, pán od psa, pes i moje fena. Nepodařilo se a nám nezbylo nic jiného než jet jinam. Ještě v ten den večer jsme absolvovali cestu do Třebíče. Celodenní výlet stál za to. Meridka za dva měsíce porodila šest krásných zdravých choďáčků, vrh "A".

ERSTE DECKUNG

Im Jahr 2010 haben wir uns entschieden, eine Zuchtstation unter dem Name "CHOĎÁK" zu gründen. Wenn wir alle notwendigen Dokumenten erhalten haben, hat Meridka menstruiert, als sie es gewusst habe. Dank der Hilfe von Frau Kudrnáčová, die alle Notwendige sehr schnell erledigt habe, könnten wir Merida Vigilo decken lassen. Für mich als Züchteranfängerin was es nicht leicht. Für drei Tage haben wir einen wunderschönen Hund besucht, aber er gefällt Meridka nicht. Zurzeit waren wir alle Anfänger: ich, der Eigentümer des Hundes, der Hund und meine Fähe auch. Es ist nicht gelungen, also wir sind an eine andere Stelle gefahren. Noch an dem gleichen Tage sind wir nach Třebíč gefahren. Der Tagesausflug hat sich gelohnt. Zwei Monate später hat Meridka sechs wunderschönen Hündchen zu Weltgebracht, Welpe "A".

POHODOVÝ SEX

Jsem velmi komunikativní člověk, co na srdci, to na jazyku. Někdy se mi díky tomu podaří říct docela pěkná blbost. Na výstavě v Soběšíně jsem si pro svou fenku vybrala ženicha. Pes nám byl schválen a záleželo pouze na domluvě. Na výstavě v Mostkovicích jsem pána s dotyčným psem potkala a výlítlo ze mě: " pane Herbrich a umíte to?" Franta se usmál a odpověděl: "umím". Dovedete si představit ten výbuch smíchu vystavovatelů, kteří stáli v okolí. Já byla červená snad všude po těle. Musím jen dodat "UMĚL", zažili jsme krytí zatím jen třikrát a tohle bylo super pohodové.

ANGENEHMER SEX

Ich bin ein sehr kommunikativer Mensch, das Herz auf der Zunge tragen. Dank dem sage ich manchmal einen großen Quatsch. Auf der Ausstellung in Soběšín habe ich den Bräutigam für meine Fähe ausgewählt. Der Hund wurde uns zugestimmt, also wir mussten uns nur mit dem Eigentümer verabreden. Auf anderer Ausstellung in Mostkovice habe ich den Eigentümer getroffen und gesagt: " Herr Herbrich können Sie es machen?" Herr Herbrich hat gelacht und beantwortet: "Ich kann". Können Sie es vorstellen, wie die anderen Austeller gelacht haben? Ich war total rot. Ich muss dazu sagen, dass der Hund es wirklich KANN. Wir haben nur drei Deckungen erlebt und diese war super angenehm.

VŘELÉ VÍTÁNÍ

Moje feny mě opravdu rozbrečely. Vracela jsem se domů v bílem kostýmku a obávala se vítání našimi psy. Manžel mi poradil, ať otevřu branku na druhé straně domu a než to holky oběhnou, já mezitím vejdu přední brankou k domu. Jenže, tašky s nákupem mi zpomalily rychlost, těsně u dveří mě obě feny dostihly a vřele mě začaly vítat. Strachem o kostým jsem se normálně rozbrečela. Pro sousedy v okolí jsem vypadala jako, když se bojím vlastních psů. Docela zajímavej pohled na paní chovatelku.

HERZLICHE BEGRÜSSEN

Meine Fähen haben mich wirklich heulen gemacht. Ich bin zuhause in einem weißen Kostüm gegangen und mich vor dem Begrüßen von unsere Hunde gefürchtet. Mein Ehemann hat mir empfohlen, dass ich das Tor an der anderen Seite des Hauses öffnen soll und durch das zweite Tor komme bevor unsere Fähen das Haus umlaufen. Aber wegen meiner Einkaufstaschen konnte ich nicht frühzeitig in unser Haus kommen. Unsere Fähen haben mir erreicht und begrüßen angefangen. Dank meiner Angst um das Kostüm habe ich weinen anfangen. Unsere Nachbarn müssen denken, dass ich von meinen einigen Hunde Angst habe. Das musste ein interessantes Bild sein.

VYCHYTRALÝ CHOĎÁK

Naše osmitýdenní fenečka Merida Vigilo měla naši rodinu hned od začátku výborně přečtenou. Mě narozdíl od mého manžela nevadí, když se holky chtějí nacpat ke mě na sedačku. Vnímám to jako úžasnou canisterapii. Štěňátko Meridka si vyskočila ke mě na pohovku a ejhle, páníček byl doma a rozlobený vykázal Meri zpět do svého košíku. Hyperaktivní fenečka sledovala s nastraženými oušky výstup manžela po schodech do patra. Jen za ním zaklaply dveře "HUPS" a byla opět u mě na sedačce. Tak jsem se musela tak smát, že jsem už nebyla schopna poslat prcka na její místo.

VERAUENER CHOĎÁK

Unsere achttagealte Fähe Merida Vigilo hat gerade vom Anfang unsere Familie kennen gelernt. Mir, im Unterschied zu meinem Mann, stört nicht, wenn Merida neben mir auf der Couch sitzt. Für mich ist es eine hervorragende Canistherapie. Meridka ist zu mir auf der Couch aufgesprungen, aber mein Mann war zuhause, also sie musste zurück. Die hyperaktive Fähe wartet bis mein Mann nach oben geht und dann war sie gleich bei mir. Ich konnte nicht Meridka aus der Couch austreiben.

PRCEK JAKO TAJFUN

Naše krásná fenečka vrhu "B", Barley Bett je pěkné číslo. Téměř jako Tajfun, jak jí nazvala její nová majitelka. Živá a velmi chytrá fenečka pro nás měla každý den pěkné překvapení. Jednou upřeně sledovala mamku Meridku, jak přeskakuje záteras. Merida "HOP" a Barley se rozbíhá za ní "BUM", " ejhle ono to je vysoké". Holka sedí otřesená pod záterasem a nevěří. Ani bebrečí, prostě jenom kouká. Při pohledu na ni se s manželem popadali smíchy za břicha.

DER KLEINE TAIFUN

Unsere wunderschöne Fähe aus der Welpe "B", Barley Bett ist ein bisschen unartig. Wie ein Taifun, wie die neune Eigentümerin gesagt hat. Diese sehr kluge Fähe hat für uns immer eine Überraschung vorbereitet. Einmal hat sie ihre Mutter Meridka gesehen, wie sie über die Terrasse gesprungen ist. Merida "HOP" und Barley hinter sie  "PAFF", " das war zu hoch". Meridka sitzt erschüttert und glaubt nicht. Sie weint nicht, nur guckt. Wir haben dem Bauch vor Lachen gehalten.

AUTO PLNÉ PEJSKŮ

Domluvila jsem se s kamarádkou chovatelkou, že se pojedeme spolu podívat na výstavu do Soběšína. Bylo mi divné, když mi říkala, že se s námi do auta moje fena asi nevejde. Dorazila jsem tedy do Řestok sama, u ní nechala své auto a nasedla do jejího mrňavého automobilu. Musela jsem se smát, v kufru  auta seděli dva hafani a další dvě feny mi při jízdě fuňeli za krk. Růženka má osm psů, proto jich vozí s sebou co nejvíc, aby se vystřídali. Pěkně jsme si po cestě popovídali a zažili nádherný výlet. Akorát při vystupování na nás musel být docela zajímavý pohled.

AUTO VOLL VON HUNDEN

Ich soll mit meiner Freundin auf der Ausstellung na Soběšín fahren. Es klang seltsam, wenn si zu mir sagte, dass es kein Platz für meine Fähe im Auto gibt. Ich bin allein nach Řestoky gefahren und dann in ihrem Auto gesetzt. Ich musste lachen. Im Kofferraum waren zwei Hunde und andere zwei Fähen haben ganz hinter mich gesessen. Meine Freundin hat acht Hunde und deswegen bringt sie immer möglichst viel mit. Wir haben zusammen einen super Ausflug erlebt. Es musste sehr lustig sein, wenn wir aus dem Auto aufgestiegen haben.

VZÁJEMNÉ HLEDÁNÍ

Po nepříjemné zkušenosti s jezírkem jsem nějaký čas Allmičku více hlídala. Protože byla zima s kapucí na hlavě hledám fenečku na zahradě. Chodila jsem po zahradě a s voláním se dívala pod keř, za roh, za plůtek. Nevěděla jsem, že Allma volání slyšela a tiše pochodovala těsně za mnou a koukala se přesně podle mě, pod keř, za roh, za plůtek. Manžel nás sledoval z terasy a mě bylo divné, že se potutelně směje, jak se s Allmičkou vzájemně hledáme. Sťukli jsme se až v boudě, málem jsem tam vlezla.

GEGENSEITIGE SUCHE

Nach der unangenehme Erfahrung mit unserem See habe ich für eine Zeitlang Allmička mehr überwachtet. Es war Winter und ich habe mit einer Kapuze die Fähe im Garten gesucht. Ich bin durch unseren Garten gegangen und habe unter jedem Strauch und jeder Ecke geguckt. Ich wusste nicht, dass Allma meine Rufe gehört habe und ganz hinter mich gegangen ist. Sie hat auch unter jedem Strauch und jeder Ecke geguckt. Mein Ehemann hat uns beobachtet und gelachtelt. Ich habe Allmi erst in unserer Hundehütte getroffen.

BLOUDĚNÍ

Dne 30.4. 2011 odpoledne po svodu, jsme se domluvili s majiteli vrhu "A", že pojedeme do Prachovských skal na výlet. Na svod jsem přijela s kamarádkou svým psím autem. Do Prahy dobrý, ale dorazit do Plhova, kde jsme měli sraz, byl malinkej problém. Do navigace jsem si zadala něco špatně a protože jsme jely samy mimo dálnici, zabloudily jsme. U nájezdů a sjezdů na dálnici jsem se dost motala a když jsem jela okolo pracujících dělníků asi potřetí, divně se dívali. Navigace nás zavedla do vesničky asi pěti domů. Tam to samozdřejmě nebylo a tak pořádající Lenka Frydrychová pro nás vyslala svého muže na kole. Byl úspěšný, našel nás a dovedl do cíle. Konečně jsme mohly vypít to vytoužené kafe." Ale kde jsou Ostermanovi ", ozvalo se. Plhov je pěkně schovaná obec. Manželé z Německa dorazili v zápětí s namalovaným plánkem od kolemjdoucích lidí. I jim navigace selhala. Byli až v Jičíně. Pěkně jsme se zasmáli, vypili to kafčo a vyrazili na vytoužený výlet. Počasí přálo a nám se tam moc líbilo. Kam jsme vstoupili, všude byli naši pejsci středem pozornosti. Prostě "Choďáčci"  jsou super.

IRRGANG

Am 30.4. 2011 haben wir mit den Eigentümer von Welpen A verabredet, dass wir einen Ausflug nach Prachovské skály machen. Ich bin mit meinem Auto gekommen. Unsere Reise nach Prag war gut, aber den Weg nach Plhov zu finden war ein bisschen Problem. Ich habe etwas Falsches in die Navigation gegeben und wir sind vor die Autobahn abgekommen und haben uns verloren. Bei den An- und Abfahrten war ich total verwirrt und bin dreimal bei lokalen Arbeitern durchgefahren. Unsere Navigation hat uns nach einem kleinen Dorf hingeführt. Das was selbstverständlich nicht unseres Reiseziel. Die Veranstalterin Lenka Frydrychová hat Ihren Mann mit dem Fahrrad zu uns gesendet. Er war erfolgreich und hat uns gefunden und bis zum Ziel geleitet. Schließlich könnten wie einen Tassen Kaffee trinken." Aber wo ist Familie Ostermann ", hat jemand gesagt. Plhov ist ein verstecktes Dorf. Familie Ostermann ist gleich mit einer Landkarte gefahren, die von lokalen Bürgern angemalt war. Ihre Navigation hat auch nicht funktioniert. Sie waren in Jičín. Das war echt lustig. Wir haben die Kaffee getrunken und einen begehrenswerten Ausflug gemacht. Das Wetter war schön und es hat uns sehr gefallen. Überall, wo wir waren, waren unsere Hunde im Mittelpunkt des Interesses. "Choďáčci" sind einfach super.

PŘEDVEDENÍ

V roce 2008 jsem se rozjela na výstavu do Kolína. Potřebovala jsem mít pro Meridku hotovou klubovku, před bonitací, kterou jsem měla v plánu. Doma jsme poctivě nacvičily běh v kruhu a já neměla obavy z vystavování. Po příjezdu na místo mi kolegině chovatelka poradila, že mé barevné vodítko není vhodné a tak mi těsně před akcí, půjčila své výstavní. Pan rozhodčí nás poslal do kruhu a nastal problém, Meridka při běhu začala třepotající a neznámé vodítko kousat a místo běhu jsme předváděly něco dost nepopsatelného. "Děs běs". Rozhodčí nás poslal běžet snad desetkrát za sebou, ale bylo to čím dál horší. Ostatní vystavovatelé se už nahlas smáli a mě bylo děsně. Pak to pan Hořák dorazil, když mi řekl: " Máte nádhernou fenu a nemluvím o Vás" a dodal, " špatné předvedení, zkazila jste jí to". Slzy se mi vtlačily do očí. Měl pravdu, zkazila jsem to svou nevědomostí, ale chybama se člověk učí. Dostaly jsme "VD". Následnou bonitaci jsme udělaly v pohodě, Meridka dává nádherná štěnda, jsem na ni pyšná.

PERFORMANCE

Im Jahr 2008 bin ich zur Ausstellung in Kolín gefahren. Bevor Bonitierung, die ich vor gehabt habe, brauchte Ich eine Klubkarte für Meridka. Zu Hause haben wir rechtlich den Lauf im Kreis eingeübt und ich habe Angst von der Ausstellung gehabt. Nach der Ankunft hat mir die Veranstalterin geraten, dass farbige Hundeleine keine nicht passend ist, und hat mir eine andere Hundeleine geliehen. Der Richter hat uns in den Kreutz gesendet aber wir haben nichts präsentiert. Meridka hat die neune Leine die gante Zeit gebissen. "Schrecklich". Der Richter hat uns 10 Versuche gegeben, aber es war noch schlimmer. Die anderen Aussteller haben gelacht und ich habe sehr schlecht gefühlt. Herr Hořák hat uns gesagt: " Sie haben eine wunderschöne Fähe aber Sie haben es verderben". Er hatte Recht, es war mein Fehler, aber aus Schaden wird man klug. Wir haben eine "VD" gekriegt. Folgende Bonitierung haben wir ohne Probleme Abgelegt und Meridka gibt uns wunderschöne Hundchen. Ich bin stolz auf sie.